Evinizde çekirdekten limon ağacı yetiştirin!

Mis kokulu bir limon bahçesini hayal edin, tam da evinizin en sevdiğiniz köşesinde. Dört adımda kolayca limon ağacı yetiştirmeye başlıyoruz, gelsenize!

Evinizde çekirdekten limon ağacı yetiştirin!

Özellikle iklimin güneşli ve ılıman olduğu yerlerde limon ağaçları yıl boyunca bulunur. Ancak, pek çoğumuzun bilmediği ev içerisinde limon ağacı yetiştirmenin de mümkün olduğudur. Böylece, hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı olan limonlardan yıl boyunca yararlanabiliriz. Eğer bir limon ağacından dal çekiği alma şansınız varsa ağacınızı yetiştirmeye başlamanız daha kolay olur ve çok daha kısa sürede meyve almaya başlayabilirsiniz.

Ancak dal çeliğinden ağaç yetiştirmek çok da kolay değildir ve iyi sonuç almak için oldukça fazla bakım gerektirir. Öte yandan, limon ağıcınızı yetiştirmeye çekirdekten başlamak çok tatmin edici bir deneyim olabilir, meyve almaya başlamanız 3 ila 6 yıl arası sürecek olsa da.

Limonun da içinde bulunduğu narenciyeler sağlığımız için çok yararlıdır, özellikle evinizde yetiştirmek gibi bir kolaylık olduğunda meyveleriniz hem daha taze hem de daha kaliteli olacaktır. Üstelik hiç bir kimyasala maruz kalmadıklarından emin olabilirsiniz. Evde tohumdan kendi limon ağacınızı nasıl yetiştirebileceğinizi öğrenmek mi istiyorsunuz? O zaman okumaya devam edin!

Kendi Limon Ağacınızı Yetiştirmek İçin İhtiyacınız Olanlar

Bir Limon

Burada önemli olan organik bir limonla başlamak çünkü organik olmayan limonların tohumları steril olabilir. Herhangi bir limon tohumu yani çekirdeği işinizi görecektir ancak yer sorununuz varsa ya da ilkim dışarıda tutmanıza uygun değilse Meyer denilen bir tür limonla başlamanızı öneririz. Bu daha küçük bir limon türüdür ve süs bitkisi olarak da kullanıldığından saksıda yetişmesi daha kolaydır.

Saksı Toprağı

Herhangi bir saksı toprağı işinizi görecektir ancak biz turba yosunu, perlit (incitaşı), vermikülit ve organik gübreden oluşan bir karışım kullanmanızı öneriyoruz.


Filizlenme dönemi için, altında delikleri olan 12-15 cm derinliğinde ve 7-8 cm çapında kaplar yeterli olacaktır. Filizlendikten sonra ağacınızı başka bir saksıya geçirmeniz gerekeceğini unutmayın. Limon ağacınız derin bir kaptan çok geniş bir kabı tercih edecektir.

Güneş Işığı

Limon ağaçları oldukça fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar, özellikle de filizlenme dönemlerinde. En iyisi onları güneş alan bir pencerenin kenarına ya da bahçede güneş görecekleri bir köşeye yerleştirmektir. Eğer yeteri kadar güneş alan bir iklimde yaşamıyorsanız bitki yetiştirmek için kullanılan ışıklardan yararlanabilirsiniz.Limon Çekirdeğini Nasıl Filizlendireceğim?

  • Önce toprağı ıslatın. Bir kovanın içerisine biraz toprak koyun ve iyice ıslak hale gelene kadar su ekleyin.
  • Limonu ikiye bölün ve size en iyi görünen çekirdeği seçin. Ardından, çekirdeği ağzınıza atın ve limon tadı gidene kadar emin. Unutmayın, çekirdeğin çimlenmeye başlayabilmesi için nemli kalması gerekir bu nedenle toprağa koyacağınız ana kadar ağzınızda tutun.
  • Çekirdeği toprağın 1-2 cm altına gömün ve üstünü kapatın. Bir sprey şişesiyle nazikçe sulayın.
  • Çekirdeği sıcak ve nemli tutmak için saksının üzerini plastikle sarın. Üzerine bir kaç delik açtığınız plastik bir torba ya da streç film kullanabilirsiniz.
  • Saksınızı sıcak ve güneş alan bir yere koyun. Sık sık kontrol edin ve toprağın tamamen kurumasına izin vermeyin. Ayrıca aşırı sıcağın ya da nemin tohumun çürümesine neden olacağını da aklınızda bulundurun.İki üç hafta sonra limon ağacınızın ilk filizlerini göreceksiniz. Üzerindeki plastiği çıkarın ve küçük ağacınızı doğrudan güneş alan bir yere koyun.
Ağacınıza her gün bakmayı unutmayın, ona bol bol su, güneş ışığı ve organik gübre verin.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2017, 23:13
loading...
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut Acıpayam
Mesut Acıpayam - 9 ay Önce

Benim dört yıllık çekirdekten yetişme limon ağacım var ama meyve vermedi. Hem o kadar uğraşmana gerek yok limon çekirdeğini at toprağa o filizleniyor. Meyve almak istiyorsan da aşı yaptırman lazım

Canan
Canan - 7 ay Önce

Ben evde çekirdekten yetiştirdim. Dalları 1 parmak kalınlığına gelince meyve veren bir limon ağacından sıyırıp kwndi limonumu aşıladım bir yıl aonra limon vetdi şuan üzerinde 19 tane kçlimon var

Fikret BİLMEZ
Fikret BİLMEZ - 9 ay Önce

Bunu yazan denemiş mi? Çekirdekten yetişen bitkiler, birkaç istisna dışında aynı meyveyi vermez....

Esra
Esra - 9 ay Önce

Umut takva
Umut takva - 4 ay Önce

O aşısız limon diyen arkadaşlar ben 2 yıldır limon alıyorum boş muhabbet yapmayalım

hocaoglu
hocaoglu - 8 ay Önce

yanlis bilgi veriyorsunuz aşısız limon meyve vermez

Necla Ünlüer
Necla Ünlüer - 8 ay Önce

1 yıl önce limn fidanı aldım.Çiçekliydi.1tane limon verdi.Şimdi 8 tane limnum var üzerinde.Ama başına gelmeyen kalmadı.Önce karıncalar yerleşti dibine.Uzun mücadele sonucu onlardan kurtulduk.Ama şimdide sineklendi.Arap sabunu,sirke,sigara tütünü suyu,sarmısak,karbonat,çiçekçiden ilaç denemediğim şey kalmadı.Daha bir canavar oldular.Toprağını değiştirmek istiyorum ama bozulur diye korkuyorum.Yapraklarıda yapış yapış.Çaresini bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim Şimdiden teşekkürler.

Osman Türel
Osman Türel - 6 ay Önce

Necla hanım yapış yapış bendede oluştu zirai ilacları satanlardan iki ilac verdiler uyguladım sorun kalmadı.ve ilaclamadan bir hafta sonra arap sabunu ile bolca yıkadım duruladım.tekrar olursa aynısı
Uygulanacak.