Pediatride fizik tedavi ve rehabilitasyon

Pediatride fizik tedavi ve rehabilitasyon, çocuklar için çok önemli derecede geniş bir rehabilitasyon bakımı hizmeti sunmaktadır. Amaç, her bir çocuğun yeteneklerini en üst düzeye çıkarırken, engellerin etkilerini en aza indirmektir. Bu, aile merkezli bir ortamda sağlanan en yüksek kalitenin etkin rehabilitasyonu ile gerçekleştirilir. Bozulmanın doğasına ve çocuğun ihtiyaçlarına bağlı olarak, tedavi çeşitli ortamlarda gerçekleşir ve mümkün olan en yüksek seviyedeki fonksiyonu teşvik etmek için rehabilitasyon profesyonellerinin çeşitli becerilerini kullanır.

Pediatrik rehabilitasyon ekibi, her bireyin öz bakım, hareketlilik, iletişim, biliş ve sosyalleşmede tam işlevsel bağımsızlığa erişmesine yardımcı olmayı hedefler. Çocuklardaki görme, duyma, yutkunma, konuşma gibi bozuklukların tedavi edilmesi için uygulanır. Bunun yanı sıra genetik bozukluklar ve kas hastalıkları tedavisinde de uygulanmaktadır.Bu alanda en önemli görevi fizyoterapistler almaktadır.

Çocuklarda doğuştan kas koordinasyonu bozukluğu ya da sonradan ortaya çıkan bozukluklar, iskelet ve kas sistemi dengesinin bozulması gibi durumlarda da pediatrik rehabilitasyon uygulanarak rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olunur.

Pediatrik rehabilitasyon ile çocuklardaki emekleme, yürüyeme, elle kavramayla ilgili sorunlar tedavi edilebilir. Ayrıca serebral palsi ve spina bifida gibi hastalıkların tedavisinde de pediatrik rehabilitasyon tedavisi uygulanmaktadır. Omurilikte ortaya çıkan hasarlarda, kas ve iskelet yapısında görülen rahatsızlıklarda, kafaya alınan darbe ya da travmalarda, yürüme ve emekleme bozukluklarında pediatrik rehabilitasyon ile oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Pediatrik rehabilitasyonda çeşitli tedavi teknikleri kullanılmaktadır:

Pediatrik rehabilitasyonda kullanılan en etkili tedavi tekniği rehabilitasyon egzersizleridir. Rehabilitasyon egzersizleri ile çocuklara kas gücü kazandırılması hedeflenir. İskelet ve kemik sisteminin düzgün çalışması için de pediatrik rehabilitasyon uygulamalarından faydalanılır.
Ayakta durma sehpası pediatrik rehabilitasyon uygulamalarında kullanılan araçlar arasında yer almaktadır. Çocuğun ayakta durma sehpasından destek alarak ayakta durması; iskelet ve kas sisteminin güçlenmesi sağlanabilir.

Pediatrik rehabilitasyon ile daha etkili sonuçlar almak için tedaviye erken başlanılması çok önemlidir. Bu noktada anne babalara önemli görev düşmektedir. Çocuklarının gelişimlerini yakında takip etmek ve karşılaştıkları sorunları dikkate alarak fizyoterapistlere danışmaları çok önemlidir.
                                                                               
Sağlıklı günler dilerim…
 

YORUM EKLE