Cinsellik

Ortalama ideal penis boyu nedir? Penis boyutunu etkileyen faktörler

Büyük, küçük ya da sadece doğru boyutta olsun, bir kişinin cinsel yeteneklerine olan güvenine gelince, penis çok fazla ağırlık taşır. Yeterli penis büyüklüğüne sahip olma endişeleri yaygındır. Bir çalışmada, 200 erkeğin % 68,3'ü penis boyutlarıyla ilgili endişeleri olduğu belirlenmiştir. Toplumsal baskılar ve medyadaki yanlış tasvir, kaygı ve memnuniyetsizliğe yol açan penis büyüklüğü hakkında gerçekçi olmayan beklentilere yol açmaktadır.

Penis büyüklüğü genellikle cinsel işlevi etkilemez, ancak penis boyutundan daha az memnun olanlar daha fazla cinsel sağlık sorunu bildirirler. Penis büyüklüğünden duyulan rahatsızlık ilişki sorunlarına, düşük güvene ve sertleşme bozukluğuna neden olabilir. Genital öz imajından memnun olmayanların, sağlık hizmeti sağlayıcıları da dahil olmak üzere başkalarının penisine bakmasından rahatsızlık duymaları daha olasıdır. Ortalama penis büyüklüğünün gerçekte ne olduğunu bilmek, gerçekçi olmayan beklentilerin bu sorunlara yol açmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Ortalama Penis Boyu Ne Kadardır?

Dik penisin ortalama uzunluğu 15 cm, ortalama çevresi (aynı zamanda çevresi de denir) 12 cm’dir. Penisin yumuşak bir şekilde sarktığı sarkık bir penis, 9 cm’dir.

Penis boyutu sabit değildir ve sıcaklıkla geçici olarak değişebilir. Bir penis soğuk sıcaklığa maruz kalırsa, sarkık bir penis küçülebilir. Bunun nedeni vücudun penisi korumaya çalışmasından kaynaklanır. Yaş gibi diğer faktörler de penis boyutunun değişmesine neden olacaktır.

Penis Boyutunu Etkileyen Faktörler Nelerdir? Penis Boyutu Büyütülebilir Mi?

Penisin büyüklüğü, ergenlik döneminde, tipik olarak 10 ila 14 yaşları arasındaki hormonlardan etkilenir. Kişi 21 yaşına gelene kadar penis büyümeye devam edebilir.

Bir kişinin boyu, ayak ölçüsü, ağırlığı ve yaşının penis boyutuyla çok az ilgisi vardır. Ayrıca diyet, haplar ve egzersiz penisin boyutunu veya şeklini etkilemez. Aslında penisin boyutu nadiren değiştirilebilir veya büyütülebilir.

Ereksiyon oluşturmak için penise kan çeken penis pompaları ve vakumlar daha güçlü bir ereksiyona yol açar, ancak penis boyutunu büyütmez. Penis kaslardan değil erektil dokulardan oluşur ve bu nedenle güçlendirilemez.

Penis Boyutu Önemli Midir?

2015 yılında yapılan bir araştırma, kadınların penis büyüklüğü tercihlerini ve bunların erkeklerin kendi vücutlarındaki rahatlığını nasıl etkileyebileceğini inceledi. Dik penislerin fotoğraflarına bakıldığında, araştırmadaki kadınlar ortalama boyuttan (16 cm) sadece biraz daha büyük penisleri tercih ettiler.

British Journal of Urology International’da yayınlanan bir çalışmada , kadınların % 85’i partnerin penisinin boyutundan memnunken, erkekler kendi penis boyutlarından daha az memnun kaldılar. Erkeklerin yaklaşık % 45’i küçük bir penislerinin olduğunu düşündüklerini söylediler, ancak küçük penisler inanılmaz derecede nadir. Bir mikropenis penisin dik uzunluğu en az 7 cm’dir ve erkeklerin sadece % 0.6’sını etkilemektedir.

Bir penisin boyutu, erkeğin cinsel deneyimini ve performansını psikoloji yoluyla etkileyebilir. Daha küçük penis boyutları düşük güvene neden olabileceğinden, küçük bir penisine sahip olduğunu düşünen kişi cinsel aktiviteler sırasında sertleşmeyebilir, erken boşalabilir veya genel olarak performans eksikliği yaşayabilir. Bu nedenle, daha küçük penis boyutlarının, daha büyük penis boyutlarına göre daha az performans gösterdiği gibi yanlış bir kanıya neden olmaktadır.

Daha Büyük Penis İle İlgili Sorunlar

Büyük bir penis aynı zamanda daha yüksek enfeksiyon riskleriyle de bağlantılıdır, çünkü prezervatiften cinsel ilişki sırasında daha fazla sürtünmeye neden olur ve bu da vajinaya daha fazla bakteri sokabilir. Sürtünmedeki artış aynı zamanda genital yaralanmaya da neden olabilir.

Penis Boyu Nasıl Ölçülür?

Penis boyutunu ölçmek için bir cetvel veya şerit metre kullanın. Penis sarkık olduğunda, penisin ucundan penisin kasık kemiğine bağlandığı bölgeye kadar ölçüm yapın. Penis dikse, penisin ucundan kasık kemiğine kadar ölçün. Çevreyi ölçmek için, milin ortasına (penisin gövdesi) bir ölçüm bandı sarın. Sarkık uzunluk ve dik uzunluk arasındaki farkı bulmak için sarkık ve dik penis ölçümlerini karşılaştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu