Kötü Çocuk ilan edilen yumurta sarısı aklandı ..

Yumurta anne sütünden sonra en kaliteli besin olmakla birlikte son yapılan çalışmalar sabah kahvaltıda yumurta yemenin kişiyi daha uzun süre tok tuttuğunu da göstermiştir.

1 yumurta yaklaşık 70 kalori , 6 gr protein , 5 gr yağ , 186 mg kolesterol içerir . Günlük ortalama 300 mg’ın altında önerilen kolesterol alımımız var bir de ..

Peki hayvansal yağların daha az tüketildiği durumlarda düzenli yumurta alımı ile günlük kolesterol hedefini tutturulabilir miyiz ?

Memorial Hastanesi ve Bilimsel Tavukçuluk Derneğinin ortaklaşa yaptıkları “Değişik Miktarlarda Yenen Tam Yumurtanın Kan Yağları ve Damar Sertliği Risk Faktörleri Üzerine Etkileri” araştırması Silivri’de bir iş yerinde ve bir okulda yapıldı. 15-59 yaş arasında olan 65 gönüllüye bir ay gün aşırı bir yumurta bu gruptan 31 kişiye son olarak bir ay boyunca günde iki yumurta yedirildi. Her ay sonunda kan yağları ve damar sertliği risk faktörlerini tayin için kan örneği alınıp: Bu tahliller sonucunda gün aşırı ve günde bir yumurta yiyen guruplarda kan yağları ve damar sertliği risk faktörlerinde yükselme olmadığı gibi kötü huylu kolesterolde (LDL) düşme saptandı. Günde iki yumurta yiyen grupta ise kolesterol ve kötü huylu kolesterolde yükselme saptanmasına rağmen, damar sertliği riskini tanımlayan faktör seviyelerinde değişiklik olmadı. Sonuç olarak sağlıklı kişiler tarafından yenen gün aşırı veya her gün yenen bir yumurtanın, kalp ve damar hastalıkları yönünden hiç bir zararı olmadığı saptandı ve buradan yola çıkarak ‘GÜN AŞIRI BİR YUMURTA DOKTOR BANA DOKUNMA’sloganı üretildi .

Yumurta ile aklamalar , karalamalar bir yana dursun biz biraz da nasıl tüketeceğimizi konuşalım ..

Satın alırken soğuk raflarda muhafaza ediliyor oluşu , kabuğun temizliği , çatlak ve kırık olmaması ilk dikkat etmemiz gereken unsur .

Üzerindeki koruyucu tabakanın kaybolmaması için saklanırken değil kullanmadan önce yıkanmalı .

Fazla pişirme ile oluşan yeşilimsi görüntü ise demirin emilimini engeller .Bu yüzden gereğinden fazla kaynatılmamalıdır .

Formda kalın ..

YORUM EKLE
YORUMLAR
Krl.Ç
Krl.Ç - 3 yıl Önce

Yumurta ya Can veren Allah'ım faydalarını da çok vermiş.