Kışın kilo alımına dikkat!

Kışın kilo almak kolaylaşıyor. Kış hastalıklarından korunmak için bal ve pekmez gibi basit şekerler yüksek kalorili besinler fazla tüketiliyor. Sabahları bir kaşık pekmez, porsiyon porsiyon meyve derken kilo almak da kaçınılmaz oluyor. Ancak hem bağışıklık sistemini güçlendirerek kış hastalıklardan korunmak hem de kiloyu korumak mümkün.

KENDİNİZİ BAL VE PEKMEZLE TEDAVİ ETMEKTEN KAÇININ

Günlerin kısalıp gecelerin uzadığı kış aylarında, ağırlık denetimini sağlamak daha zor olabiliyor. Soğuk hava nedeniyle evde oturmayı tercih ettiğimiz, televizyon karşısında daha çok vakit geçirdiğimiz bir gerçek. Böyle dönemlerde kilo alımları da kaçınılmaz oluyor. Bunun dışında kış hastalıklarından korunmak için bol miktarlarda tükettiğimiz bal, pekmez gibi besinlerin kalori miktarı yüksektir. Tüketim miktarı arttıkça vücuda alınan kalori miktarı da artacaktır. Bu yüzden bu tür besinleri tüketirken miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

GÜNE KAHVALTISIZ BAŞLANMAMALI

Güne sağlam bir kahvaltı ile başlamak metabolizmanızı iyi çalışır duruma getirmek için son derece önemlidir. Kahvaltı ile güne başlamak sizin hem direncinizi koruyacak hem kilo kontrolünde yardımcı olacak hem de metabolizma hızınızın yavaşlamasını engelleyecektir.

SUSAMASANIZ DA MUTLAKA SU İÇİN

Su vücudumuzdaki bütün metabolik reaksiyonların temel direğidir. Kışın su kaybımız daha az olduğu için susama hissimiz azalır, ancak su ihtiyacımızı yine de karşılamamız gerekmektedir. Kışın metabolizmanızı çalıştırmak için susamasanız bile günde 2-2,5 (10-14 bardak) litre su tüketilmesi gerekmektedir.

KUŞBURNU VE REZENE ÇAYLARINI TERCİH EDİN

Soğuk hava nedeniyle kışın favori içecekleri genellikle sıcak içeceklerdir. Sıcak içecek olarak genellikle kafein-tein içeriği yüksek olan çay-kahve tercih edilmektedir. Bu konuda bizim önerimiz bitki çaylarını tercih edilmesidir. Kuşburnu çayı C vitamini içerdiği için, rezene çayı gaz sorunlarına iyi geldiği için tercih edilebilir.

A VE C VİTAMİNLERİ KIŞIN EN İYİ DOSTUNUZ OLSUN

Kış sebzeleri ve meyveleri de bu konuda bize yeterli oranda A ve C vitamini sağlayacaktır. Narenciye (portakal, mandalina, greyfurt), havuç, kivi, lahanagiller (karnabahar, lahana, brokoli, Brüksel lahanası), yeşil yapraklı sebzeler (maydanoz, tere, ıspanak) A ve C vitamininden zengin besinlerdir.C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık verilmelidir.Söz konusu besinleri günlük diyete dâhil etmek bizleri soğuk algınlığına karşı da daha güçlü kılacaktır. Elbette bu besinleri tüketmeye başlar başlamaz ya da günlük tüketim miktarını artırdıktan hemen sonra ani değişimler beklememek gerekir. Günlük diyetinize ilave edeceğiniz doğru miktarlar birkaç ay içinde sizi çok daha sağlıklı bir hale getirecektir.

METABOLİZMANIN HIZLI ÇALIŞMASI İÇİN LİFLİ BESİN TÜKETMEYE ÖZEN GÖSTERİN

Gerek günlerin kısalması gerekse havaların soğuması ile birlikte fiziksel aktiviteler azalmaktadır. Lifli besinlerin tüketiminin de azalması sonucu kabızlık sorunu kendini göstermektedir. Bu nedenle kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden kuru baklagillerin, kepekli tahılların (esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna/pirinç/erişte/un)yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

HASTALIKLARDAN KORUNMAK VE KİLO KONTROLÜ İÇİN...

Özellikle soğuklarla birlikte gelen gripten korunmak için aşı ve temizlik yetmez. Doğru beslenmeye çok dikkat etmek gerekir.

• Asla öğün atlamayın. Az ve sık beslenmeyi alışkanlık haline getirin. 

• Günlük en az 8 bardak su için. Kış aylarında su tüketimi göz ardı edilebiliyor. 

• Havanın güzel olduğu günleri fırsat bilin ve yürüyüşlere çıkın. Soğuk ve yağışlı günlerde kapalı ortamda yapabileceğiniz aktiviteler belirleyin. 

• Gece atıştırmalarınızı kontrol altına alın. Televizyon karşısında tüketilen abur cuburlardan uzak durun. Bir iki adet meyve, 8-10 adet fındık veya 2-3 ceviz içi akşam yemeğinden sonra yapabileceğiniz sağlıklı ara öğün seçenekleridir. 

• Soğuk algınlığı, grip gibi pek çok hastalığa yakalanmamak içi bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir. Her gün mutlaka sebze ve meyve tüketin.

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat arslan
murat arslan - 4 yıl Önce

güzel öneriler ama uygulaması zor.

nesibe
nesibe - 4 yıl Önce

kesi̇nli̇kle çok güzel öneri̇ler şi̇ri̇n hanim emeği̇ni̇ze sağlik...

samet
samet - 4 yıl Önce

Teşekkür ederiz hanimefendi