İlk yardımın önemi nedir?

İlk yardımın tanımı herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren durumda sağlık ekiplerinin olay yerine gelinceye kadar eldeki mevcut araç ve gereçle tıbbi araç gereç aranmadan hasta veya yaralılara olay yerinde yapılan ilaçsız uygulamanın adıdır. Saniyelerin önemli olduğu bu gibi durumlarda yapacağımız ufak bir uygulama hastayı kurtaracağı gibi ölümüne de neden olacaktır.

Ülkemizde maalesef hala ilk yardım uygulamaları hala yerine oturmamış ve hala öğrenilememiştir. Bir kaza durumunda olay yeri genellikle meraklı ve kalabalık insanlarla doludur genellikle olay ambulans çağırılmadan hasta ve yaralıyı değerlendirmeden dikkatsiz bir şekilde araç içerisinden çıkarıp arabaya atıp hastaneye götürmekle gelişir. Fakat bu uygulamanın yapılması son derece risklidir kaza esnasında hastanın omirilik kısmı zarar görmüş olacağından hastanın felç kalmasına hatta ölümüne kadar yol açan sonuçlara neden olabilir.

Bir doğa gezisine çıkan arkadaş grubu düşünelim her şey yolunda giderken birden gruptan birisini yılan ısırırsa ne yaparlar sizce? Cevap aslında çok basit yıllardır Cüneyt arkının yaptığı uygulamalar gelir aklımıza hemen bir bıçak getirilir yara kesilir zehir dışarı emilerek dışarı atılır fakat biz kendimizi düşünmeden riske atarız çünkü zehri emdiğimiz bölgeden yani dilaltından büyük kan damarları geçer emilim kuvvetlidir kan dolaşımı vasıtasıyla bizi etkilemesi muhtemeldir.

Bir Pazar günü ailenizle dışarı çıktınız havanın da sıcak olduğunu gördünüz başladınız gezmeye her şey yolunda giderken birde baktınız eşiniz yanınızda bayıldı ne yaparsınız? Yıllardır büyüklerimizden gördüğümüz hemen yüzüne su çarp su içir ve kolonya koklat bayılma beyine giden kan akışının azalması sonucu oluşan kısa süreli yüzeysel geçici bilinç kaybıdır yapacağımız uygulama ayakları 30 cm yukarı kaldırmak ve beklemek vereceğimiz su bilinç kaybı olduğundan dolayı soluk borusuna kaçma ihtimali olduğundan aynı zamanda koklatacağımız kolonyada alerjik reaksiyonu tetikleyeceğinden kesinlikle önerilmez.

Ailenizle birlikte güzel bir akşam yemeği hazırladınız yemek esnasında ailenizden birisi öksürmeye başladı hemen koştunuz yanına helal helal diye sırtına vurmaya başladınız. Dokunmayın! Öksürsün sizin sırtına vurmanız tam tıkanmaya neden olacağından gerekli müdahale yapılmaz ise hayatını kısa zaman içerisinde kaybedebilecektir.

Çocuğunuz havale geçirdi ne yaparsınız hemen soğuk suya sokar, ya da sirkeli su sürersiniz demi ? havale durumunda vücut ısısı 38 derecenin üzerine çıkar sizin soğuk su uygulaması yapmanız ters etki yapacağından yani ısıyı birden düşüreceğinden ikinci havaleyi geçirmesine neden olacaktır. Bu durumda ılıklı uygulama yapılması faydalı olacaktır. Sirkli su sadece dış ateşi düşürür fakat iç ateşlenme hala devam eder dolasıyla bu uygulamanın yapılması da sakıncalıdır.

Burunu kanayan bir çocuğunuz var nasıl müdahale ederdiniz hemen ıslak bir havlu alırsınız başı arkaya iterek kanamayı durdurmaya çalışırsınız. Bu uygulamanın yapılması içeriden gelen kanı tekrar içeri gönderdiğimizden dolayı iç kanama riskini beraberinde getirecektir yapılması gereken işlem başı öne eğerek 5 dk burun kanatlarına baskı uygulamaktır.

Ülkemizde bazı yanlış bilinen bilgilerin doğru öğrenilmesi ve uygulamalı ilk yardım eğitiminin alınması başımıza gelen aksi durumlarda bize fayda sağlayacaktır. Bu eğitimlerin doğru bir şekilde anlatılması ve anlaşılması için TV, sosyal medya ve gazetelerde yer alan bilgilere itibar etmeden, yetkili bir sağlık personelinden doğrusunu öğrenerek eğitim alınmaldır.

YORUM EKLE