İlişkinizi Maça Çevirmeyin

Evlilikte çiftlerin ilişkilerini bir spor müsabakasına çevirmeleri, yani skor tutmaları samimiyete zarar veren bir etkendir. 

- Kocam bana şunu yaptı. O zaman ben de şunu yapmayacağım.
- Karım şunu yapmama izin vermedi. Ben de onun şunu yapmasına izin vermeyeceğim.
- Geçen bayram beni ailemin yanına götürmedi. Ben de bu bayram kocamın ailesinin yanına gitmeyeceğim.
Ne zaman skor levhasına baksanız, evliliğinizin bir parçasını söküp atarsınız. Doğrusu farklı takımlarda değil, aynı takımda olmanızdır. Unutmayın ki biriniz galip çıkar, diğeriniz kaybederse kaybeden hep ilişki olacaktır! 
Aynı takımın oyuncuları bile didişirler. Mükemmel evlilik yoktur. İşler kötüye gidebilir, hayatınızda inişler ve çıkışlar olabilir. Ancak amacınız üst düzey bir samimiyet kurmak, birbirinize olabildiğince yakın olmaksa bu sorunların üstesinden gelebilir ve yolunuzda ilerlemeye devam edebilirsiniz. Eğer bu düşünce şeklinden vazgeçip ilişkinizin rekabet olduğu evlilik yaparsanız, çok geçmeden tek başınıza kalırsınız ve evliliğiniz evlilik olmaktan çıkar. 
Mükemmel evlilik olmadığı gibi, kimse mükemmel de değildir. İki insanın zevklerinin tamamen uyuşması söz konusu olamaz. Evlilikte zıtlaşma kaçınılmazdır. Hiçbir anlaşmazlık yaşamamanız doğal değildir. Ne de olsa siz de, partneriniz de klon değilsiniz sonuçta,duygularınız var.
Bu zıtlaşmaya karşı hoşgörünüz her şeyden önce evliliğe olan bağlılığıza bağlıdır. Eğer bir evliliğe "yürümezse boşanırım" diye yaklaşırsanız, evliliğiniz başarısız olmaya mahkumdur.

Evliliğinizi En Üst Sıraya Koymak 

Evlilikte çocuklar da yetmiyorsa; bu bağlılık denen şey neyin nesidir? Evlilik taraflar açısından farklı unsurlar ve amaçlar içerse de, bağlılığın temel felsefesi ortaktır. Bağlılık, gerektiğinde evliliği bireyin üzerinde tutma istekliliğidir. 
Her evlilik şu ya da bu,  bir sınavdan geçer. Partnerlerden biri hastalanabilir. Parasal sorunlar çıkabilir. Ebeveynler çocukları ve eşleri üzerinde baskı kurabilir. Çocukların ve işin getirdiği günlük stres bile tartışmalara neden olur. Bazı talihsiz insanlar da bunların hepsiyle burun buruna gelirler.
 
Bazı baskıların tek başına değil de çift olarak üstesinden gelmek daha kolaydır. Eğer sel ve deprem gibi bir doğa afeti baş gösterirse , bu afetle tek kişi mücadele etmektense iki kişi mücadele etmenin yeğ olduğu açıktır. Tüm birikiminizi kaybetmiş olsanız da, en azından yanınızda anılarınızı paylaşabileceğiniz biri kalır. 
Evliliğinizi hayata karşı birlikte mücadele ettiğinizi gerçekten hissedebileceğiniz bir evliliğe dönüştürmeye gayret edin. Size söz veriyorum pişman olmayacaksınız. Eğer bunun için sarfettiğiniz gayretler bir işe yaramıyorsa, ilişkinizin geleceğine yönelik  alacağınız kararlara ileri de keşke dememek için , bu gayreti bu kez bir profesyonel rehberliğinde deneyimleyebilirsiniz.
Evlilik terapisti İstanbul sınırları içerisinde rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir uzmanlık alanıdır. Uzun yıldır emek verdiğiniz evliliğiniz son bir şansı her zaman hakeder. Değerlendirmeniz dileklerimle. 

Sevgiyle Kalın..

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI
Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist
www.terapilife.net
YORUM EKLE