Cinsellik

Evlilikte yıllara göre cinsellik

Evliliğin aşkı öldürdüğü ve çiftler arasındaki uyumun azaldığı hep konuşulmaktadır. Bu nedenle evlenmekten uzak duran ve yaşamının aşkını evlilikle tüketmekten korkanlar var...

Peki gerçekten evlilik aşkı giderek öldürüyor, çiftler arasındaki cinsellik de buna bağrı olarak nasıl bir değişim yaşıyor?

Yılda Üç Kez

Evliliğin ilk dönemleri, cicim ayları olarak tabir edilen bu aşamada çiftler son derece mutludurlar. Ancak evlilik süresi artıkça çiftlerin cinsel paylaşımlarında giderek azalan ve kalitesini düşüren bir sürece girdikleri görülebilmektedir. Evliliğin yıllanmasıyla seksin çiftler arasındaki paylaşımı değişiyor. Bu bazı çiftler için bozulmadan kalabilse de yapılan araştırmalar haftada 2-3 kez birleşen çiftlerin ilerleyen yıllarda senede sadece 3 kereye kadar düştüğünü gösteriyor.

evlilikte cinsellik Evlilikte yıllara göre cinsellik
Yılda Üç Kez

İlk Yıllar Yoğun Seks

Yapılan araştırmalarda evlilikte cinsellik ilk yıllarda olmazsa olmazlardan biri gibi duruyor. Çiftler dışarda arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla vakit geçirmektense birlikte evde olmayı ve aşklarını yaşamayı fırsat biliyorlar. Birbirlerini tanımayı sürdüren çiftler yeni deneyimlerle cinsel hayatlarını taze tutabiliyorlar. Amerika’da yapılan araştırmalar ışığında ilk yıllarda çiftlerin seks süre ve sıklığının en fazla olduğu yıllar olduğu ortaya çıkmaktadır.

0-7 Yıl Arası Evliler

Evlilikte seks hayatlarının nasıl devam ettiğiyle ilgili Amerika’da yapılan arştırmada yeni evli ve 7 yıla kadar evli olanlara seks hayatları hakkında sorular soruldu. Bazı çiftlerin haftada 2-3 kez seks yaptıklarını söylemişlerdir. Bazıları bu eşleriyle cinsel ilişkiye girme sıklıklarını umursamadıklarını sayının bazı haftalarda daha fazla olabildiğini bazen ise seks yapmadıkları haftalar olduğunu söylemişlerdir. Bu sayının değeri olmadığını ve mutlu oldukları, seksin bunun bir parçası olduğunu söyleyenler olduğu gibi haftada eşleriyle birlikte olma sayısının önemli olduğunu vurgulayan çiftlerin de olduğu görülmüştür. 3 yıllık evli çiftlerin seks hayatlarının daha hareketli ve eğlenceli geçtiği belirlenmiştir. Ancak 5 yıl ve sonrasında giderek seks hayatının sıkıcı olduğu görülmeye başlanmıştır. Eşler arasında cinsel birleşmenin arzulanması da ilk yıllarda faraklılık gösterebiliyor. Bazı çiftlerde eşlerden biri haftada 1-2 kez seks isterken diğer eş haftada 5-6 kez birleşmeyi isteyebilmektedir. Araştırmada ayrıca yeni evli çiftlerin ilk yıllarda çocuk sahibi olup olmadıkları da eşlerin cinsel hayatlarını etkilediği gözlemlenmiştir.

7 – 15 Yıl Arası Evliler

Evlilikte cinsel hayat için en önemli aşama 7 ila 15 yıl arası evli çiftlerde görülmektedir. Bu aşamada olan çiftlerle yapılan araştırma gösteriyor ki ilişkilerin en uç noktaları bu zaman dilimindeki çiftlerde görülmektedir. Buna göre cinsel hayatları çok yoğun geçenler olduğu gibi olup olmamasını umursamayan çiftler de görülmektedir. Hatta mantığın cinsel hayata girip haftada cinsel ilişkiye girme sayılarını kurala bağlayanların da olduğu görülmektedir. Bu zaman diliminde evli olanların haftada girdikleri cinsel ilişkiden daha çok bunun verdiği mutluluğun ve zevkin giderek olağanlaştığını söylemeleri de sıradanlaşan cinsel hayatın göstergesi sayılmaktadır.

15 Yıldan Fazla Evliler

15 yıldan fazla evli olanların hayata bakış açılarının farklılaşmasından kaynaklı olarak cinsel birlikteliklerin de değiştiği gözlemlenmiştir. Eşler arasında seks yapma süreleri burada giderek azalmıştır. Hatta seksten fazla ön plana çıkan duyguların varlığını kendini hissettirmiştir. Araştırmaya katılan bazı çiftler seks yapmaktansa birbirlerine sarılmanın ve öpüşmenin verdiği mutluluğun da ön plana çıktığını paylaşmışlardır. Bazı çiftler ise ayda 3 kez seviştiklerini ve bunun ideal olduğunu söylerken bazı çiftler ayrı yaşadıklarını veya ayrı odalarda kalarak yılda 2-3 kez seviştiklerini söylemişlerdir. Evliliklerinin ilk yıllarındaki seks hayatlarının aynı kaldığını söyleyen çiftler ise azınlıkta kalmıştır.

Evlilikte Seks Alışkanlığı

Yapılan araştırmada seksin alışıla gelen bir durum olması, çocukların evlilikteki sayısı ve çocukların yaşları, çiftlerin iş hayatları ve yaşadıkları maddi zorlukların cinsel yaşamlarına tesir ettiği görülmüştür. Evliliklerinin ilk yıllarında iş ve parasal sorun yaşayanların cinsel hayatlarının ayda 1-2 kez birleşmeye sebep olduğu gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu