Cinsellik

Erkek Kısırlığını Önleyen 7 Etkili Besin

Uzmanlar, kısırlığın nedenlerine ve tedavide beslenme yöntemlerine dikkat çekiyor.

Uzmanlar, hastalıklardan ve başka nedenlerden bağımsız olarak sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve kalitesiz bir yaşam tarzının yol açtığı kısırlığın nedenlerine ve tedavide beslenme yöntemlerine dikkat çekiyor. Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Necmettin Penbegül, erkek kısırlığını önleyen 7 önemli besin grubu hakkında bilgi verdi.

Sigara alışkanlığı, içki kullanımı, sağlıksız beslenme ve yaşam koşullarının sperm fonksiyon bozukluğuna yol açtığını belirten Doç. Dr. Penbegül, bu faktörlerin kısırlık oluşumunda önemli rol oynadıklarını ifade etti.

Penbegül, “Evli çiftlerin herhangi bir korunma yöntemi olmaksızın bir yıllık düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamaları ‘kısırlık’ olarak değerlendirilir. Kısırlığın halen bilinmeyen nedenleri olmakla birlikte; sperm fonksiyon bozukluğu, varikosel, enfeksiyonlar, sperm kanal darlığı, hormonal bozukluklar ve genetik hastalıklar bu durumdan sorumludur. İleri yaş, sigara alışkanlığı ve alkol bağımlılığı, sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları sperm fonksiyon bozukluğuna yol açan faktörlerdir ve kısırlık oluşumunda önemli rol alabilir.” dedi.

Obezite ve yağlı beslenme sperm yapısını bozuyor

Beslenmede ağırlıklı olarak yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, testisin yağ metabolizmasını olumsuz etkilediğini söyleyen Penbegül, “Vücut ve testis metabolizması arasında paralellik olduğu, yapılan bazı deneysel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu nedenle sağlıksız beslenme koşulları nedeniyle vücut metabolizmasının yavaşlaması, sperm kalitesinin de zarar görmesine yol açabilir. Beslenmede ağırlıklı olarak yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, trans yağ asitleri ve doymuş yağların tercih edilmesi testisin yağ metabolizmasını olumsuz etkilemektedir. Yine son yıllarda yapılan araştırmalarda olumsuz beslenme şartları ile ortaya çıkan obezitenin, hem spermin moleküler-fiziksel yapısını hem de doğacak bebeğin gelişimini etkileyerek kısırlığa zemin hazırlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Sağlıksız beslenme tarzıyla oluşan ve serbest oksijen radikalleri olarak adlandırılan zararlı maddelerin sperm DNA’sında hatalı kodlamalara yol açtığını belirten Penbegül, sağlıklı beslenmenin kısırlık tedavisi üzerinde önemli etkilerinin olduğunu söyledi.

İşlenmiş etler yerine balık, taze sebze ve meyve tüketin

Sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş ürünlerin sperm kalitesini olumsuz etkilediğine dikkat çeken Penbegül, sözlerine şöyle devam etti. “Yağ içeriği bol olan işlenmiş etlerin, soya ürünlerinin ve tatlılar, semen kalitesini düşürücü özelliktedir. İşlenmiş etlerde; doymuş yağ asitleri, koruyucu maddeler ve hormonal artıklar bulunmaktadır. Doymuş yağ asitleri, vücuttaki serbest oksijen radikallerinin artmasına sebep olarak sperm kalitesini düşürür. Bu durumun aksine özellikle soğuk deniz balıklarının tüketilmesi; sperm sayı ve şekline olumlu etki yapar. Ayrıca sebze ve meyvenin düzenli olarak beslenme programının içinde yer alması, etin yeterli miktarda tüketimi, doymuş yağlar ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması sperm kalitesini artırmaktadır.”

Erkek kısırlığına karşı bu besinler

Koenzim Q ve Karnitin içeren bazı besinlerin erkek kısırlığı üzerinde olumlu etkiler sağladığını ifade eden Penbegül, erkek kısırlığını önleyen 7 besin grubunu şöyle sıraladı; Kuzu eti başta olmak üzere kırmızı et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, balık ve özellikle de soğuk deniz balıkları, organik kümes hayvanları, antioksidanlardan zengin meyve ve sebzeler, karnitin içeren buğday ve buğday ürünleri, Koenzim Q içeren brokoli, karnabahar, susam, yer fıstığı gibi yağlı tohumlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu