Ergenlik döneminde görülen obezite ve diyabet

Son yıllarda ergenlik dönemindeki çocuklarda giderek artan obezite beraberinde birçok hastalığı getirmiştir. Şişmanlık diyabet için en önemli risk faktörü olmuştur. İnsanların eski yaşam biçiminin yerini yeni yaşam biçimi almıştır.

Organik gıdaların yerini saflaştırılmış gıdaların alması ; esmer şekerin yerini beyaz şekerin alması, çavdardan yapılan yemeğin yerini beyaz ekmeğin alması hamur işlerinin vazgeçilmez olması, fast-food yiyeceklerin fazla miktarda tüketilmesi ve beraberinde değişen yaşam biçimine bağlı olarak aktif olan yaşam tarzının yerini durgun masa başı olan çalışma koşullarının alması bizi doğal bir yaşam biçiminden uzaklaştırdı.

Enerjisi yüksek besin alımının artmasına bağlı olarak harcanan enerjinin azalması harcanamayan enerjinin yağ olarak depolanması bizi şişmanlığa sürüklemiştir. Saflaştırılmış undan yapılan hamur işleri ekmek vb. yiyeceklerdeki nişastanın hızlı sindirilmesi kan şekerimizin bir an da yükseltir. Fazla miktarda alınan şeker ise sindirim için gerekli olan pankreasta yeterli İnsülin üretmesini ister ancak fazla alınan şekerden dolayı pankreas fazla insülin salgılayamaz hale gelir ve insilün direnci oluşmaya başlar.

İnsülin direnci; insülinin şekeri hücre içine taşıyamaz duruma gelmesidir. Saflaştırılmamış undan yapılan her türlü yiyecek, bulgur, kurubaklagiller gibi glisemik indeksi düşük besinler yavaş sindirilir ve kan şekerinin hemen yükselmemesini sağlarlar. Kanda insülin yüksekliği yani insülin direnci diyabet kadar kalp hastalığı içinde risk faktörü olmuştur. Özellikle gençlerin ilerde tip 2 diyabet dediğimiz şeker hastalığına yakalanmamaları için beslenme şekillerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

YORUM EKLE