Cinsellik

En etkili doğum kontrol yöntemleri nelerdir?

Aile planlaması için gerekli olan doğum kontrol yöntemleri çok çeşitlidir. Hem kadın hem de erkeklerin kullanabileceği çeşitleri mevcuttur. Her cinsel birliktelikte gebe kalma korkusunun yaşanması cinsel yaşamı da olumsuz etkiler. Çiftler çeşitli yöntemlerden kendilerine uygun olanı seçip birliktelik süresince bunları kullanabilirler. Tabii hiçbir koruma yöntemi kesin çözüm olmayıp sadece cinsel yaşam sonrası gebelik riskini en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

Erkek ve Kadınlarda Doğum Kontrol Yöntemleri Neler?

Kondom

Prezervatif olarak da bilinen kondomlar lateks adı verilen maddeden üretilir ve penis üzerine geçirilen bir kılıf görevi görür. Böylelikle sperm hücreleri vajinaya ulaşamaz ve gebelik riski en aza indirilmiş olur. Latekse alerjisi olan kişiler olabilir. Bundan dolayı polizopren denilen maddeden yapılan prezervatifler de mevcuttur. Ayrıca kondom sadece gebelik riskini azaltmak için değil, cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıkları önlemek için de en güvenilir yöntemdir.

Diyafram

Cinsel ilişki öncesi rahim ağzına yerleştirilir ve hesaplıdır. 1 yıl kadar kullanılabilir ve emzirme döneminde de yararlanılabilir. Gebelik riskini yüzde 80 civarında önlemektedir.

Nuvaring

Vajinaya yerleştirilir. 21 gün vajinada kalabilir ve cinsel ilişki sırasında ağrı vb. sıkıntılara yol açmaz. Adet döngüsünün başlangıcında vajinaya yerleştirilir ve döngü sonuna kadar da burada kalır. Doğum kontrol hapı görevi görür ve bu hapın salgıladığı hormonları salgılayarak gebeliği önler.

Geri Çekilme

Cinsel ilişkide en çok tercih edilen yöntemdir. Boşalma öncesi geri çekilerek spermlerin içeriye girmesine engel olunur. Böylelikle hamilelik riski oluşmaz. Ancak boşalma sonrası penisin tekrar vajinaya girmesi tehlikeli olabilir. Yani ikinci birliktelikte penisin spermden arındırılması, temizlenmesi gerekir.

Vasektomi Yöntemi

Bu yöntem erkeğin kısırlaştırılması anlamına gelir. Sperm kanalları kapatılır ve bu uygulamanın geri dönüşü olmaz. Uygulama sperm kanallarını kapattıran bir yöntem olduğu için boşalma gerçekleşse de menide sperm bulunmaz.

Tüplerin Bağlanması

Bu yöntem kadınlara uygulanır. Kısırlaştırma yöntemidir ve geriye dönüş zordur. Tüp ligasyonu olarak da bilinen bu yöntemde yumurtaların taşındığı kanallar kapatılır. Bu yöntemde adet döngüsü herhangi bir şekilde etkilemez.

Mesigyna – Depo Provera Yöntemi

Bu yöntem aynı zamanda koruyucu iğne olarak da bilinir. Mesigyna her ay düzenli olarak ve 1 kez olma sureti ile uygulanır. Vücuda hormon salgılar. Bu iğneler doğum kontrol hapının yerini tutmakta ve benzeri hormonlar salgılamaktadır.

Spiral

Rahim ağzına yerleştirilen bir araçtır. 10 yıla kadar kullanılabilir. Vajinaya giren spermlerin yumurtalıklara ulaşıp döllenmesine engel olur. 3 cm boyundadır ve herhangi bir acı vermez. Yine vücuda gebeliği engelleyen hormonlar salgılayan bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu