Cinsellik

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Efsaneler ve Gerçekler

Doğum kontrol hapları kullanımı kadınlarda giderek yaygınlaşsa da toplum olarak hala bu ilaçlarla ilgili yeterince bilgi sahibi değiliz. Doğum kontrol hapları hakkındaki efsaneler ve gerçekler bu yazıda!

İşte doğum kontrol hapları hakkında doğru bilinen yanlışlar…

1- Yanlış: “ Ertesi gün hapı da hamileliği önleme amacıyla düzenli olarak kullanılabilirmiş.”

Kondomun ilişki sırasında yırtılması ya da aniden gelişen bir ilişki sonrasında ertesi gün hapı kullanılabilir ancak düzenli kullanıma uygun değildir. Zaten gebelikten korunma konusunda %100 güvenilir değildir.

2- Yanlış: “Cinsel ilişki sonrası hemen duş alındığında hamilelik engellenebiliyormuş.”

Bu zaman zaman duyulan bir efsanedir ancak doğruluğu yoktur. Banyo yapmanın gebeliği önleyici herhangi bir etkisi bulunmuyor.

3- Yanlış: “Kadınlar emzirdiği süre boyunca gebelikten korunuyormuş.”

Bir efsane daha! Kadınlar emzirirken de yumurtlama olabilir, dolayısıyla hamile kalmak mümkündür. Dolayısıyla doktorların önerdiği korunma yöntemlerinden birini seçmek en güvenilir yol olacaktır.

4-Yanlış: “Bu haplar isminden anlaşılacağı üzere sadece doğum kontrol yöntemi olarak kullanılır”

Doğum kontrol haplarının adet sancısını azaltma, sivilceyi önleme, şiddetli kanamayı azaltma, yumurtalık kistlerini yok etme, adeti düzenleme, saçları güzelleştirme, tüyleri azaltma, ileri yaşlarda kemik erimesini azaltma gibi daha birçok faydası bulunuyor.

5- Yanlış: “Doğum kontrol hapları kadınların adet öncesi gerginliğini artırırmış.”

Bu haplar, aksine hormonları düzenleyici etkisinden ötürü adet öncesi stresi azaltır.

6- Yanlış: “Doğum kontrol hapı bırakılsa bile gebeliği önleyici özelliği devam eder”

İlaç sadece kullanıldığı süre boyunca hamileliği önler, bırakıldığında ise bir güvence sağlamaz. Ayrıca doğum kontrol hapı, kullanım düzenini de aksatmamayı gerektirir.

7- Yanlış: “Doğum kontrol hapı şişmanlatırmış”

Kadınların bu ilaçları kullanırken en büyük çekincelerinden biri de şu: Doğum kontrol hapı kilo aldırır mı? Tıptaki gelişmeyle birlikte doğum kontrol hapları da birtakım gelişmeler gösterdi. Bu tarz ilaçlar artık kilo aldırmadığı gibi iştah açıcı herhangi bir etkisi de bulunmuyor.

8- Yanlış: “Adet döneminde ilişkiye girince hamile kalınmıyormuş.”

Her ne kadar yumurtlama dönemi kadar yüksek ihtimal olmasa da adet günlerinde de hamile kalınabilir. Spermler, kadın vücudunda 7 güne kadar canlı kalabilir.

9- Yanlış: “Doğum kontrol hapları, kansere yol açıyormuş”

Bu haplar aksine kansere yakalanma riskini azaltır. Rahim kanseri riskini yüzde 50, bağırsak kanseri riskini yüzde 15, yumurtalık kanseri riskini ise yüzde 40-50 oranında düşürür.

10- Yanlış: “Doğum kontrol hapı kısırlık yapar.”

Kullanıldığı süre boyunca gebeliği önleyen doğum kontrol hapları, bırakıldığında hamile kalmak mümkündür. Menopoza kadar rahatça kullanılabilen bu hapların kullanım süresi uzadıkça kansere yakalanma riski de azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu