Zayıflamak isteyenlere birebir!

Zayıflamak için tüketilen besinlerin başında yer alan “Kefir” in bilinmeyen özellikleri. Diyetisyen Hacer Özkaya açıkladı..

Zayıflamak isteyenlere birebir!
Probiyotiklerin sağlığa olumlu katkıları uzun yıllardır biliniyor. Bence en güçlü probiyotik özellik gösteren besinlerden bir tanesi de kefirdir. Sütün kaynatılmasından sonra bakteri ve mayaların eklenmesi ile elde edilir. Hafif ekşimsi bir tadı olan kefire henüz pek alışamadık. Ancak tüketmek için çok sebep var.
 
Normal koşullarda bağırsağımızdaki yararlı ve zararlı bakteriler belli bir dengede bulunurlar. Stres, bazı hastalıklar, antibiyotik kullanımı gibi durumlarda bu denge bozulur. Kefirin içerisinde yer alan probiyotikler bağırsaktaki dengenin tekrar sağlanmasına yardımcı olarak bağırsak florasını düzenler, sindirime yardımcı olur. Kefir uzun süreli ve düzgün kullanımıyla kabızlığın önlenmesinde veya giderilmesinde de etkilidir.

 
METABOLİZMA NASIL HIZLANIR?

Metabolizmayı hızlandırmak ve enerji harcamasını arttırmak yıllardır bilim insanlarının üzerinde çalıştığı bir konudur. Geride bıraktığımız yıllarda birçok metabolizma hızlandırıcı ilaç piyasaya sürüldü. Bu ilaçlar kalp dahil vücuttaki birçok sistemi hızlandırıyor. Zamanla bu ilaçların olumsuz sonuçları gözlendi ve hepsi oluşturdukları yan etkilerinden dolayı kullanımdan kaldırıldı. Şu anda metabolizma hızlandırıcı olarak bilim çevreleri tarafından onaylanan bir ilaç bulunmuyor. Çeşitli bitkisel ilaçlar metabolizma hızlandırdığı iddia edilerek piyasaya sürülüyor. Bence bu ilaçların da kullanılmaması gerekiyor. Unutulmaması gereken en önemli nokta, metabolizma hızlandıran ilaçların mutlaka doktor tarafından önerilmesi ve doktor kontrolünde kullanılmalısıdır.
Bazen de yeşil çay, acı biber, limon gibi besinlerin metabolizma hızlandırdığı belirtiliyor. Bu tür besinler metabolizmayı çok küçük oranlarda hızlandırabilir ancak beklenti içinde olmamak gerekir.
 
Vücudun enerji harcamasını arttırmak için  ne yapmalıyız?
 
Bu sorunu cevabı, iki önemli alışkanlığı hayata dahil etmektir. Bunlardan bir tanesi az ve sık beslenerek vücudu sürekli çalışır halde tutmaktır. İkincisi ise düzenli yapılan egzersizdir. Egzersiz sırasında bir miktar kalori harcanır. Ama asıl hedef düzenli yapılan egzersiz ile vücutta bir ritim yakalayarak vücudun çalışma hızını arttırmaktır. Şu anda elimizde olan bilgilerle sağlıklı bir şekilde metabolizmayı hızlandırmak istiyorsak az ve sık beslenmeliyiz. Haftada 3-4 kez egzersiz yapmalıyız. Yeşil çay gibi besinleri de günde 1-2 fincanı aşmayacak şekilde tüketmeliyiz.
 

Kefirin Faydaları Nelerdir?
 
Sindirime yardımcı olan bakteriler (laktobasiller) bakımından zengin olan kefir, sindirim sorunu bulunanlar, kabızlık ve hazımsızlık çekenler için ideal bir içecektir. Sütten farkı, hem daha çok probiyotik içermesi hem de laktoz intoleransı bulunanlar tarafından da tüketilebilmesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sisteminde mevcut bakteri ve mikropların temizlenmesine yardımcı olur, mide ülserine neden olan “helikobakter pilori” isimli bakteriyi öldürür ve antibiyotik özelliği vardır. Kefirde bulunan B12, B1, biotin ve K vitaminleri genel sağlığa katkıda bulunur. Yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriği ile kemik sağlığını korur ve kemik kaybını önlemeye yardımcıdır.

 • Antibiyotik etkisiyle iltihaplı hastalıkların tedavisine yardımcı olur
 • Fazla tuzun ve ödemin atılmasına yardımcı olur
 • Bağırsakları temizler, bakteri ve mikropları öldürür
 • Sindirime iyi gelir, kabızlığı önler
 • Mide ülserinin tedavisinde kullanılır
 • Sinüzite iyi gelir
 • Enfeksiyonlu hastalıklarının tedavisinde kullanılır
 • Kolesterolü düşürür
 • Kanserin oluşmasını ve ilerlemesini önler
 • Kanserli tümörlerin gelişimini durdurur
 • İçerdiği A vitamini ile göz sağlığına katkıda bulunur
 • Güçlü kemikler ve dişler için önerilir
 • Kalp sağlığını korur
 • Karaciğere faydalıdır
 • Harici olarak kullanıldığından egzama tedavisine yardımcıdır
 • Cilde sürüldüğünde sivilce oluşumunu önler
 • Şişkinliği önler
 • Cilt mantarı tedavisine yardımcıdır
 • Mide kramplarını hafifletir
 • Akciğer enfeksiyonlarına karşı kullanılır

YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR!

Kefir, içinde bulundurduğu maddelerle bakterilerin üremesini engeller. Yine probiyotik içeriği sayesinde bağışıklık sistemini düzenler ve hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. Özellikle grip ve soğuk algınlığının sık görüldüğü kış aylarında çocuklar dahil hepimizin tüketmesinde fayda var.

Antioksidan özellik gösterdiği için yaşlanma ve kronik hastalık oluşum sürecini geciktirir. Kefirin içerdiği biyoaktif bileşenlerle kanserli hücrenin oluşumunu ve gelişimini engellediği biliniyor. Özellikle sindirim sistemi kanserlerinde ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu özellik gösterir. Kolesterolün emilimini azaltarak kan kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller.

TOKLUK HİSSİ VERİYOR

Glisemik indeksi düşük bir besin olduğu için kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir. Tokluk hissi oluşturur. İyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca B grubu vitaminler, fosfor ve magnezyum da içerir. Bu nedenle özellikle menopoza giren kadınlar için iyi bir mineral kaynağıdır. Mayalanarak elde edildiğinden laktoz intoleransı olan bireyler için iyi bir süt ürünü alternatifidir.


Kefirle Yoğurt Arasında Ne Fark Var?

İkisi de mayalanmış süt ile hazırlanan kefir ve yoğurt görünüş olarak birbirine benzer. Her iki ürün arasındaki fark ise birinin probiyotik üretimine yardımcı olması diğerinin kendisinin probiyotik olmasıdır.

Yani yoğurt içerdiği bileşenler ile probiyotik üretimine katkıda bulunurken kefir direkt olarak bu mikroorganizmaları içermektedir. Bu özelliği ile sindirim sorunlarına daha hızlı bir çözüm sunar.

Ayrıca kefirde “iyi bakteriler” olan bifidobakterler ve laktobasiller varken, kefirde bu bakterilere ek olarak lactobacillus caucasus, leuconostoc, asetobacter ve streptokok gibi bakteriler bulunmaktadır.

Kefirin Dezavantajları

İçerdiği yüksek kalori nedeniyle fazla tüketimi kilo almanıza neden olabilir. 1 bardak kefir 150 kaloridir ve 8 gram yağ içerir. Yağ oranının az olması için kefir satın alırken “az yağlı” ya da “diyet” olmasına dikkat edin. 

Organik kefir normal kefirden daha fazla “iyi bakteri” içermektedir. Bazı araştırmalar kefirde bulunan bazı bakterilerin ishale neden olabileceğini ortaya koymaktadır. Kefir ve diğer probiyotikler bebeklerde kullanılmamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 13:37
loading...
YORUM EKLE