Demir eksikliği anemisi

Çocukluk çağının en sık görülen nutrisyonel (besinsel) eksikliği ve anemisidir. En sık neden, Yetersiz alım olup, 500 ml/gün üzeri inek sütü alımı, Parazitozlar, Kan kaybı, Bazı doğuştan kalp hastalıkları ve diğer nedenleridir. Düşük doğum ağırlığı olan bebekler, prematüreler,inek sütüne erken başlamak,katı gıdalara erken başlamak, fazla çay tüketimi, yetersiz C vitamini alımı,az kırmızı et tüketimi, düşük sosyoekonomik düzey, demir profilaksisine başlamamak risk yaratan durumlardır.

En sık 6-24 aylar arasında görülür. halsizlik, solukluk, huzursuzluk,toprak yemek ve sert yüzeyleri yalamak (Pika) en sık semptomlardır. Ülkemizde sağlık bakanlığınca prematürelerde ikinci ayin sonunda term bebeklerde dördüncü ayın sonunda profilaksi (anemiden korumak için düşük doz alım) önerilir. 9.aydada demir profili bakılarak sağlık bakanlığınca tarama yapılır.

Beyin gelişimi başta olmak üzere vücudumuzda birçok fonksiyonda önemli görevleri olan demir minerali en çok kırmızı et, beyaz et, yumurta, mercimek başta olmak üzere tüm baklagillerde, ıspanak gibi yesil yapraklı sebzelerde ve meyvelerden üzümde bol bulunur. Eczanelerde çok fazla demir minerali içeren ürünler olup yan etkileride ( en sık kabızlık) göz önünde bulundurularak çocuğunuza içinen uygun olanı için hekiminize danışılması gerekmektedir. Lütfen çocuğunuzun sağlıkli gelişimi için Sağlık Bakanlığı tarafından başlanılan demir damlalarını kullanınız.
 

YORUM EKLE