Cinsellik

Cinsel terapi nedir? Cinsel terapi süreci nasıldır ve nasıl sonuçlanır?

Cinsel terapi, çiftlerin cinsel mutluluğunu olumsuz etkileyen ve tıbbi, psikolojik, kişisel veya çevresel faktörleri ele almalarına yardımcı olmak için düzenlenen bir konuşma terapisidir. Cinsel terapinin amacı, insanların tatmin edici ve zevkli bir ilişki yaşamaları için fiziksel ve duygusal engelleri aşmalarına yardımcı olmaktır. Cinsel fonksiyon bozukluğu oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Ortalama olarak, kadınların yüzde 43’ü ve erkeklerin yüzde 31’i yaşamları boyunca bir tür cinsel fonksiyon bozukluğu yaşıyor.

Cinsel Fonksiyon Bozukluğunun Çeşitleri

Tatmin edici bir seks hayatı, sağlıklı ve doğaldır. Fiziksel ve duygusal yakınlık, mutlu bir cinselliğinin temel parçalarıdır. Cinsel fonksiyon bozukluğu ortaya çıktığında, bireylerin sağlıklı bir cinsel hayat yaşamaları oldukça zordur. Kadın ve erkeklerde görülen genel cinsel fonksiyon bozuklukları şunlardır:

  • Ereksiyon bozukluğu
  • Düşük cinsel istek
  • Erken boşalma
  • Cinsel açıdan güven eksikliği
  • Cinsel uyarılara cevap vermeme
  • Orgazma ulaşamama
  • Aşırı cinsel istek duyma
  • Cinsel davranışları kontrol edememe
  • Rahatsız edici cinsel davranışlar
  • İstenmeyen ve aşırı cinsel tepkiler verme

Cinsel Terapi Süreci Nasıldır?

Cinsel terapi destekleyici ve eğitici bir psikoterapi türüdür. Bu terapi, kişilerin cinsel tecrübeleri, bilgileri ve kaygıları hakkında konuşarak sorunun kaynağını tespit edip çözüm bulmaya yöneliktir. İlk terapi seansında, terapist genelde danışanın eşiyle de konuşmak ister. Terapist, bireylerin yaşadığı cinsel sorunların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Ayrıca sonraki zamanlarda eşlerin doğru bir cinsellik yaşamaları için rehberlik eder. Cinsel terapi, kişileri ikna etme amacıyla uygulanmaz. Terapist, her seansta kişiyi cinsel işlev bozukluğuna yol açabilecek endişelerinden uzaklaştırmaya çalışır.

Cinsel Terapinin Nasıl Sonuçlanır?

Cinsel terapi, kişilerin cinsel hayatında rahatlama hissi ve cesaret kazanmasına yönelik etkili bir çalışmadır. Cinsel terapi uzmanı ilk seansta temel cinsel problemleri anladıktan sonra, bir sonraki randevudan önce kişilerin uygulaması gereken bazı önerilerde bulunur. Terapist, sonraki seanslarda cinsel fonksiyon bozukluğundan ve fiziksel bir problemden şüphelenirse, konu hakkında uzman bir doktora danışılmasını önerir. Eğer sorun sadece psikolojik ise çözüm bulunana kadar cinsel terapi seansları devam eder.

Kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen benzer sorunlar hakkında bir cinsel terapiye ihtiyaç duyulabilir. Sorun daha kalıcı hale gelmeden cinsel terapi uzmanına danışmak da yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu