Hangi ilaçla ne yenmeyeceğini biliyor musunuz?

Bazı ilaçları kullandıktan sonra yediğiniz şeylere özellikle çok dikkat etmeniz gerekmekte. Peki hangi ilaçtan sonra ne yenmez?

Hangi ilaçla ne yenmeyeceğini biliyor musunuz?
Normalde vücudumuz için çok yararlı olan bazı besinler ilaç kullandığımızda en büyük düşmanımız haline gelebilir. Hangi ilacı kullanırken hangi besinleri tüketmemeliyiz sorusunun cevabını Saglikhaberleri.com.tr olarak sizler için derledik. İşte dikkat etmeniz gereken 8 besin..Tansiyon ilacı ile muz;

Tansiyon ilaçları vücudunuzdaki potasyum miktarını arttırıyor. Normalde faydalı olan potasyum gereğinden fazla alındığında kalp problemleri baş gösterebilir. Muz başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler ve portakal bolca potasyum içerir.

Kolesterol ilacı ile greyfurt;
 
Tamam, sağlıklı vitaminler bakımından çok zengin ama greyfurt suyu bazı ilaçların emilimini engelliyor. Mesela kolesterolünüzü düşürmek için statin kullanıyorsanız dikkat! Bu ilacı aldıktan birkaç saat önce veya sonra greyfurt yer ya da suyunu içerseniz ciddi organ hasarlarına bile yol açabilir. Hangileri mi? Başta karaciğer... Sonra da sırada börekleriniz var. Hatta, işin ucu böbrek yetmezliğine kadar gidebilir. Kas erimesi ve yıkımı da cabası. Bu ilaçlarla birlikte greyfurttan tamamen uzak durmak en doğrusu. “Yok greyfurttan asla vazgeçemem” diyorsanız o zaman bari en azından doktorunuza ne kadar tüketmenin güvenli olacağını danışın. Asla günde bir litreden fazla yemeyin/içmeyin. Statinlerin yanında tansiyon ve anksiyete önleyici bazı diğer ilaçlar da greyfurtla etkileşime girebilir. Greyfurt ve greyfurt suyu kan dolaşımınızdaki kolesterol ilacı seviyesini arttırır. Bu da bacak ağrısı başta olmak üzere ilaçların yan etkilerine duyarlı hale getirir.
 
Kan sulandırıcı ile kızılcık suyu;
 

Kan sulandırıcı ilaç kullanırken kızılcık suyu içen hastaların kanlarının ekstra sulandığı ve bunun da tehlikeli komplikasyonlara yol açtığı görüldü.


 
Kan sulandırıcı ile ıspanak;
 
Ispanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan K vitamini, kan sulandırıcıların etkisini azaltarak pıhtılaşma riskini arttırabilir. Lahana ve brokoli de kaçınılması gereken sebzelerden.

 Kalp yetmezliği ilacı ile siyah meyan kökü;
 
Siyah meyan kökünde bulunan gliserizin, digoksin ile bir araya geldiğinde kalp atışı düzensizliklerine neden olur. Meyan kökü aynı zamanda tensiyon ilacı, Ağrı kesici, doğum kontrol hapı ve kan sulandırıcıların etkisini azaltabilir.
 
Bakteriyel enfeksiyon ilaçları ile işlenmiş et;
 
Amino asit tiramin içeren tütsülenmiş veya salam, sosis ve sucuk gibi işlem görmüş etler tükettikten sonra bakteriyel enfeksiyon ilaçları almak tansiyonda ani sıçramalara yol açabilir. Muz, avokado, çikolata ve alkol de amino asit içerir.


 
Tiroit ilaçları ile ceviz;
 
Cevizin faydaları say say bitmez... Tabii eğer hipertiroidi yani guatr tedavisi görmüyorsanız! Ceviz ve diğer lif bakımından zengin yiyecekler tiroit ilaçlarının emilimini engeller. Cevizin normalde bizim için çok yararlı olan diyet lifleri de guatr tedavisinde kullanılan ilaçların etkisini azaltıyor. Tiroit ilaçlarında bulunan kimyasalların emilmesi için yatmadan hemen önce alınması öneriliyor.

Kabanası olanlar Brokoli;

K vitamininin önemini artık çoğunuz biliyorsunuz: Kan pıhtılaşmasını destekliyor. İşte sarmısak tam da burada devreye giriyor ve pıhtı hücrelerinin, kümelenmesini etkileyerek kanama ihtimali oluşturuyor. Antikoagülan içeren bazı ilaçlar K vitamini zengini besinlerden büyük ölçüde etkileniyor. Bu tarz ilaçları alırken K vitamini içeren besinleri tüketirken miktarı konusunda dikkatli olun. İstemeden de olsa kanınızın daha çok veya daha az pıhtılaşmasına yol açmamış olursunuz. Gelin yeri gelmişken K vitamini yönünden zengin besinleri de hatırlamış olalım: Brokoli, lahana, karalahana, ıspanak, kıvırcık lahana, turpgillere ait yeşiller ve brüksel lahanası...Depresyon yaşayanlar Avokado;

Eğer depresyon tedavisi için ilaç kullanıyorsanız ve durduk yere tansiyonunuz hopluyorsa sebebi o çok sevdiğiniz peynirler olabilir. Çünkü peynirin içinde tiramin var. Bu tiramin, depresyon ilaçlarında bulunan monoamin oksidaz intihibitörlerin can düşmanı. Sadece adı zor olan bu bileşenlerin mi? Tiramin aynı zamanda bazı antibiyotikleri de olumsuz etkiliyor. Hemen nelerden uzak durmamız gerektiğini sayalım: Yıllandırılmış veya işlenmiş peynirler (çedar, İsveç peyniri, küflü peynir, Kamamber peyniri, Brie, mozarella ve parmesan), sığır ve tavuk ciğeri, tütsülenmiş et, ançuez, bakla ve avokado...

Tetrasiklin antibiyotikler ile süt ve süt ürünleri;

Diyelim ki fena üşüttünüz ve antibiyotik tedavisi görüyorsunuz... Burada da dikkat etmeniz gereken bir husus var: İlacı aldıktan sonraki iki saat içinde süt ve peynir gibi süt ürünleri tüketmeyin. Çünkü sütün içindeki kalsiyum da normalde kemik ve sinir sağlığınız için çok yararlı olmasına rağmen ilaçların emilimini olumsuz etkileyebilir.

Dikkat: Bu liste bütün etkileşimleri içermiyor tabii. Bu yüzden kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza danışarak kaçınmanız gereken herhangi bir yiyecek, içecek veya besin takviyesi olup olmadığını öğrenin!
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 14:15
YORUM EKLE