Bağışıklık Sisteminizi C Vitamini ile Güçlendirin!

Soğuğun kendini iyice gösterdiği bu kış günlerinde sağlığımızı korumak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için birçok yöntem deneriz. Aslında çözüm çok kolay. Şimdi sizlere mükemmel bir özelliğe sahip olan C vitamininden bahsedeceğim.

C vitamini suda kolay eriyen bir vitamin olup günlük alınması gereken vitaminlerden biridir. Su içerisinde besinler pişirilirken C vitamini pişme suyuna geçer ve besindeki C vitamini değeri azalır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta pişirme suyunun dökülmemesidir. Aynı zaman da C vitamini havanın oksijeni ile okside olmaktadır. Bu da oksidasyon sonucu vitaminin aktivitesini kaybetmesine neden olur. Bu durumun önüne geçebilmemiz için yapmış olduğumuz salataların tüketileceği zaman hazırlanmasına dikkat etmemizdir.

C vitaminin faydalarını sayacak olursak eğer yapısında içermiş olduğu antioksidan sayesinde iyi bir bağışıklık güçlendiricidir ve kansere karşı koruyucu etki sağlamaktadır. Bir diğer önemli özelliği de vücut dokularının (bağ dokusu, kıkırdak dokusu vb.) yapısını oluşturan kollajen proteinin yapımında görev almasıdır. Bu da C vitaminin yara iyileşmesinde, kas yapımında ve diş ile eti sağlığındaki önemli rolü göstermektedir.

C vitaminin eksikliği sonucu vücudumuzda bazı rahatsızlıklar belirmektedir. Bunlardan biri de skorbüt denilen hastalığın ortaya çıkmasıdır. Dişeti kanamaları ve çürümeler görülmektedir. Enfeksiyonlara karşı direnç zayıflamaktadır.

C vitaminin aşırı miktarda tüketiminin de oluşturduğu bazı olumsuzluklar vardır. Bulantı, kusma ve ishal gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Ayrıca fazla C vitamini alımının böbrek taşı riskini arttırabileceği belirtilmektedir.

C vitamini yönünden en zengin kaynaklar ise turuçgiller (portakal, mandalina, greyfurt, limon), kuşburnu, maydanoz, tere, roka, asma yaprağı, kırmızılahana, çilek, kızılcık, karnabahar, ıspanak, yeşil sivribiber gibi besinler de bol miktarda bulunmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 4 yıl Önce

Teşekkurler

Göktuğ Türker
Göktuğ Türker - 4 yıl Önce

önerileriniz çok güzel, teşekkür ederiz...