Aile Sağlığı Merkezlerinde İstihdam Edilecek Fizyoterapistlerin Rolü

 “Hastalıkla mücadele etmekten ziyade hastalıkların oluşmasını önleme”  ilkesi tüm dünyada kabul görmüş ve bu konuda ulusal mücadeleler ve projeler geliştirilmeye başlanmıştır. Bu projelerin temelinde koruyucu sağlık hizmetlerinin etkinliğinin arttırılması ve yaygınlaştırılması yer almaktadır. Aile sağlığı merkezleri birinci derece sağlık kuruluşu yani koruyucu sağlık merkezleridir. Koruyucu sağlık hizmetlerinin primer amacı ise hasta kişileri iyileştirmekten öte kişileri hasta olmaktan kurtarmaktır.

Ülkemizde sağlık bakanlığının “aile sağlığı merkezlerini birer butik hastaneye dönüştürme” projesini hayata geçirmesi ile birlikte bu merkezlerde fizyoterapist, diyetisyen, diş hekimi ve psikologlar görev almaya başlayacaktır. Pilot uygulama olarak başlatılacak olan bu proje ile birlikte ilk etapta 500 fizyoterapist hizmet vermeye başlayacaktır.

Amerika'da yapılan ve 2012 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre, aile hekimine muayene olduktan sonra fizyoterapiste giden vakaların yüzde 74'ünün tekrar doktora gitmeye gerek duymadıkları ve yine aynı çalışmada, erken fizyoterapi alan hastaların cerrahi, MR ve röntgen gibi görüntüleme tetkiklerine ait harcamalarının sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 41 oranında azaldığı ortaya çıktı.

Dünya'da her yıl 3-3.5 milyon insan, hareketsizlik sebebiyle yaşamını yitirmektedir.  2010 yılında yayımlanan araştırmalardan birinin, günde 6 saatten fazla hareketsiz kalanların ölüm riskinin, günde 3 saatten az hareketsiz kalanlardan yüzde 20 daha yüksek olduğunu gösterdi.
Hastalıkların kökeninde hareketsizlik en büyük paya sahiptir.  Türkiye’de hastalıkların son yıllarda dikey bir şekilde artmasının temelinde, hareketsiz yaşam şeklinin toplumda hızlıca yaygınlaşması yatmaktadır. 

Ülkemizde kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları bakımından kişilerin %80 i bel ve boyun ağrısı yaşamaktadır. Bu ağrıların oluşma sebeplerinin en başında hareketsiz bir yaşam,  doğru olmayan vücut pozisyonlarıyla sürdürülen günlük yaşam aktiviteleri, eklem hareket açıklığını sağlayan kasların yeterince kullanılmayarak zayıflaması ve doğru olmayan postüral duruşlar gelmektedir. Bu hastalık etiyolojileri sonucunda kronik hastalıklar ortaya çıkmakta, bireyde fizyolojik, psikolojik sorunlara yol açmakta, çalışan kişilerde iş verimliliğini düşürmekte ve devletin sağlık harcamaları da artmaktadır.
      
Fizyoterapistler aile sağlığı merkezlerinde nasıl ve ne tür bir hizmet verecek?

 -Bel/boyun/diz… Ağrısı yaşayan hastaların büyük çoğunluğunda bel-boyun kaslarında kısalma, zayıflama ve hareket açıklığındaki kısıtlılık sonucu bu ağrılar meydana gelmektedir. Yani ağrıların temelinde büyük oranda mekanik problemler yatmaktadır. Aile hekimlerinin bu hastaları fizyoterapiste yönlendirmesi ile, fizyoterapistlerce değerlendirilecek olan bu hastalarda var olan duruma ve kişiye uygun olarak verilecek olan egzersiz reçetesi ile hastalar ilaç kullanmadan,  MR çektirmeden, tahlil yaptırmadan, eğitim araştırma hastanesinde bir profesöre muayene olmasına gerek kalmadan radikal bir şekilde iyileşecektir. Bu durumda hem hastalar zaman kaybı olmadan en erken zamanda ve ağrılar nüksetmeden koruyucu bir tedavi görmüş olacak hem de devlet gereksiz para harcamalarının önüne geçerek ciddi bir tasarruf sağlamış olacaktır.

-Bebeklerde ve çocuklarda görülen deformitelerin ve kas zayıflığı neticesinde oluşan yürüme güçlüğü, denge problemi vs. en erken süreçte tespit edilerek fizyoterapistlerce verilecek egzersizlerle var olan sorunların büyümesine engel olarak iyileşmesi hızlandırılmış olacaktır.

-Bu merkezlere gelecek kişilere,  toplumumuz da sıkça görülen bel boyun fıtıklarına, boyun düzleşmesine, eklem ağrılarına ilerde maruz kalmamak için kişiye özel koruyucu egzersiz reçeteleri oluşturulacaktır.

-Futbol oynayan, tenis oynayan, uzun yol şoförlüğü yapan, ayakta uzun süreli iş yapan, hamile olan, bilgisayar karşısında uzun süreli iş yapan… kısacası kişinin var olan durumuna göre , sağlıklı iş yapmak ve sağlıklı bir vücuda sahip olup bu sağlığı devam ettirebilmek için fizyoterapistlerce verilecek koruyucu egzersiz reçetesinin, kişiler tarafından hayatın bir parçası olarak görülüp bunun alışkanlık haline getirilmesi sağlanacaktır.

-Obez olan bireylerin zayıflamasını sağlayacak diyete ek olarak bireye özgü egzersiz reçetesi oluşturularak, obez bireyler sık sık takip edilerek kontrol altında tutulacaktır.

-Yaşlı kişilerde hareket kısıtlılığını minimuma indirmek için, yaşa uygun egzersiz reçeteleri oluşturulacaktır.
-vs.

Fizyoterapistlerin aile sağlığı merkezlerinde istihdam edilmesi ülkemizde koruyucu sağlık alanında atılmış çok önemli ve etkili bir adımdır. Pilot uygulamayla hayata geçecek bu projenin başarılı olacağından şüphemiz olmamakla beraber, en kısa zamanda tüm Türkiye’de bu uygulamanın hayata geçmesini diliyoruz.  Bu alanda hizmet vermeye başlayacak olan meslektaşlarıma da başarılar diliyorum.

Hareketle kalın…  

Uzman Fizyoterapist
Zekeriya KALKAN                                                                                                 

 
YORUM EKLE
YORUMLAR
engin
engin - 2 yıl Önce

Cok guzel bir calisma olmus emeğinize saglik zekeriya bey

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Halk sağlığı açısından çok güzel bir proje. İnşAllah hayata geçer