Aile Sağlığı Merkezlerinde Fizyoterapist İstihdamının Önemi

Ülkemizin yaşam şeklinin giderek sedanter bir hal alarak,  hareketsiz bir toplum olma yolunda ilerlediği görülmektedir. Hareketsizliğe bağlı, primer olarak kas-iskelet sistemi sorunları ortaya çıkmakta ve buna bağlı olarak ilerleyen zamanlarda çok ciddi fizyolojik bozukluklar oluşabilmektedir. Bu sorunların ve bozuklukların oluşmasına engel olmak için primer olarak koruyucu sağlık hizmetlerinin etkinliği ve önemi göz ardı edilmemelidir. Koruyucu sağlık hizmetlerinin en önemli amaçlarından biri de sağlıklı kişiler de sağlığın devam ettirilmesi ve korunmasıdır. Bu amaca ulaşabilmenin en önemli yollarından biri de; bireylerin yaşam şekline, yaşına, mesleğine, cinsiyetine göre doğru ve en uygun olan egzersizlerin fizyoterapistler tarafından kişiye özel olarak planlanması, uygulanması ve kişiye öğretilmesidir.


6225 sayılı kanunun ek 13. Maddesinin b fıkrasında tanımlandığı gibi fizyoterapist, hastalık durumları dışında, kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini arttırmak için mesleğiyle ilgili ölçüm ve testleri yaparak kanıta dayalı koruyucu ve geliştirici protokolleri belirler, planlar ve uygular. Kanunda belirtildiği gibi fizyoterapistlerin aile sağlığı merkezlerinde istihdam edilmesine mesleki tanımları engel teşkil etmemekte ve bu istihdamın koruyucu sağlık hizmetleri açısından bireylere çok ciddi fayda sağlayacağı aşikârdır.
           
Ülkemizde kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları bakımından kişilerin %80 i bel ve boyun ağrısı yaşamaktadır. Bu ağrıların oluşma sebeplerinin en başında hareketsiz bir yaşam,  doğru olmayan vücut pozisyonlarıyla sürdürülen günlük yaşam aktiviteleri, eklem hareket açıklığını sağlayan kasların yeterince kullanılmayarak zayıflaması ve doğru olmayan postüral duruşlar gelmektedir. Bu hastalık etiyolojileri sonucunda kronik hastalıklar ortaya çıkmakta, bireyde fizyolojik, psikolojik sorunlara yol açmakta, çalışan kişilerde iş verimliliğini düşürmekte ve devletin sağlık harcamaları da artmaktadır. Bütün bu sorunların oluşmasına engel olacak en önemli yöntem fizyoterapistler tarafından kişiye özel doğru egzersizlerin yaptırılması ve öğretilmesiyle mümkündür. Bu nedenle aile sağlığı merkezlerinde fizyoterapist istihdamı hem bireylerin yaşam kalitesine hem de devletin gereksiz sağlık harcamalarının azalması yönünde çok ciddi yarar sağlayacaktır.
                                                                                                  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fzt Medet Yakut
Fzt Medet Yakut - 2 yıl Önce

Emeği geçen herkese teşekkürler :)

kerem
kerem - 4 yıl Önce

teşekkürler zekeriya bey.umarım gerekli yerlere ulaşabilir ve iyi bir geri dönüş alabiliriz

büşra
büşra - 4 yıl Önce

ellerinize sağlık...

fzt
fzt - 4 yıl Önce

Ellerinize sağlık

fzt
fzt - 4 yıl Önce

Yazıdan dolayi sizi kutlarim

esra
esra - 4 yıl Önce

fiziksel hastalıklar,ağrılar en çok görülen rahatsızlıkken neden halkın 1.sırada başvuracağı merkezde fizyoterapist olmasın ki bunun kesinlikle sağlanması gerekir

abdulsamet kabaklı
abdulsamet kabaklı - 4 yıl Önce

Umarım yetkililer de sizinle aynı fikrin paydası altın buluşacaktır..

Cemil korkmaz
Cemil korkmaz - 4 yıl Önce

Teşekkürler Zekeriya bey sayenizde Fizyoterapistlerin ne iş yaptığını bilmeyenleri aydınlatmış oluyorsunuz