Ah Kalbim

Dünya genelinde gelir düzeyinin artışı, beslenme davranışlarının değişmesi, sedanter yaşamın yaygınlaşması bulaşıcı olmayan hastalıkların yaygınlaşmasına neden olmuştur. Bu hastalıkların başında gelen kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada tüm ölümlerin %30’unu temsil etmekte yani her üç ölüm nedeninden biri kalp damar hastalıkları nedeniyle olmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları yaşam kalitesini düşürmesi nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur.

Ah kalbim şarkısını mırıldanmadan önce bazı önlemler alınması gerektiği aşikâr. Değiştirilebilir risk faktörleri üzerinde yapılan çalışmalar ile hastalığa karşı koruyucu önlemler alınabilir. Kalp ve damar hastalıkları için değiştirebileceğimiz en önemli risk faktörlerinin başında alkol ve tütün kullanımı, yetersiz fiziksel aktivite, sağlıksız beslenme davranışları gelmektedir. Ayrıca kan basıncının kontrol altına alınması, kolesterolün azaltılması kalp hastalıklarının önlenmesi için bir diğer önlemlerdir.

Beslenme alışkanlıkları açısından yapmamız gerekenlere bakacak olursak, ilk adım kilo kontrolünün sağlanmasıdır. Obezite yüksek tansiyon, diyabet, karın bölgesi yağlanması ile inflamasyon riskini arttırmakta ve kalp hastalıklarına neden olmaktadır. Kilo kontrolünün sağlanması sağlıklı beslenme planı ve düzenli fiziksel aktiviteden geçmekte.

Eve götüreceğiniz ip uçları:

  • Beslenmenizde sebze, meyve, tam tahıllı sağlıklı karbonhidratlar ile posa tüketiminizi arttırın.
  • Yemeklerinizde hayvansal katı yağlar yerine zeytinyağı gibi bitkisel yağ kullanın.
  • Tabii ki kızartmalar yerini fırın, buğulama, ızgara, haşlama yöntemlerine bırakmalı.
  • Tuz tüketimi azaltılmalı. Unutmayın günlük limit 5 gr.
  • Kalsiyum kaynağı süt, yoğurt, peynir tüketimini ihmal etmeyin.
  • Havaların ısınmasıyla evlerden dışarı çıkma zamanı geldi, haftalık 150 dk. yürüyüşü tamamlayın.
YORUM EKLE