3 Aydır Yorgunsanız Doktora Gidin!

Fizyoterapist olmanın klişelerindendir yeni girilen bir ortamda tanışılan insanlara mesleğini belirttikten sonra ‘Hocam bel fıtığım var, geçen maçta ayağımı burktum cok ağrım var , boynum tutulmuş ne yapmalıyım ? ‘ benzeri sorulara maruz kalmak. Fakat son zamanlarda gelen soruların büyük çoğunluğu ‘ Her yerim ağrıyor,içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor,uyku düzenim çok bozuldu, ne kadar uyusamda cok yorgun uyanıyorum, kas ve eklem ağrıları çekiyorum ne yapmalıyım? ‘ olunca yazımın konusunu halk arasında tükenmişlik sendromu ya da ağrı sendromu olarak bilinen Fibromiyalji olarak belirledim. Peki nedir bu fibromiyalji ve kimlerde görülür?

 Fibromiyalji; Yaşam kalitesini ciddi derecede etkileyen,yaygın kas ağrıları, uyku bozukluğu, yorgunluk, çok sayıda hassas noktanın varlığı ve bazende spastik kolit dediğimiz tuvalete çıkma probleminin eşlik ettiği bir ağrı sendromudur. Yapılan çalışmalar günümüzde ülkemizde yaklaşık 1.5 milyon fibromiyalji hastasının olduğunu göstermektedir.Sendromun sebebi henüz tam olarak bilinememekle beraber fibromiyalji hastalarının birinci derecede yakınlarında hastalığın 8 kat fazla görülmesi genetik yatkınlığı akla getirmektedir.

30-50 yaşları arasında daha sık görülen fibromiyalji kadınlarda daha sık görülmektedir.Hastaların %80-90 ını kadınlar oluşturmaktadır.Bir hastaya fibromiyalji tanısı konulması için belirti ve şikayetlerin en az 3 ay devam etmesi gerekmektedir. Sık sık başka hastalıklarla karıştırılan fibromiyaljinin tedavisi için doğru tanının konulması şarttır.

Parmakla palpasyonda bilinen 18 noktanın en az 11 inde agrı olması temel şarttır.Bu noktalar baş-boyun geçiş noktası,önde iman tahtası yanı,omuz başları, dirseklerin dış yüzü, kürek kemiklerinin iç yüzleri, bel-kalça geçiş noktası,kalçanın dış yanları ve dizin iç kısımlarıdır.

 Hastalığın belirtileri;
-Bir yerden başlayıp tüm vücuda yayılan kas ve eklem ağrıları
-Yorgunluk
-Uyku bozukluğu
-Baş dönmesi
-Güçsüzlük hissi
-Gerilim tipi baş ağrısı 
-Depresyon ve anksiyetedir.
 Tedavi;
Hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi ve fizik tedavi birbirini tamamlamaktadır.İlaç tedavisinde genellikle antidepresanlar,analjezikler ve hassas noktaların lokal analjeziklerle steroid enjeksiyonudur.
Fizik Tedavide uygulanan başlıca uygulamalar ise;
-Egzersizler
-Elektroterapi uygulamaları(Tens,ultrason,HGVS,biofeedback vb.)
-Sıcaklık ajanları (Hotpack)
-Konnektif Doku Masajı(KDM)
-Klasik masaj
-Gevşeme teknikleri 
-Manuel Terapi(mobilizasyon ve manipülasyon teknikleri) dir.

Bu tip belirti ve şikayetlere sahip olduğunu düşünen bireylerin önce uzman doktora başvurmaları,konulan kesin tanı sonrası fizyoterapist eşliğinde kişiye özgü planlanan tedavi programlarını takip etmesi şikayetlerinden kurtulmalarını sağlayacaktır.

Sağlıklı günler dilerim!
YORUM EKLE